Zdravie sa nedá kúpiť

Autor: Tereza Kubová | 29.11.2012 o 14:50 | Karma článku: 8,38 | Prečítané:  1709x

Sú chvíle kedy vám nedokáže pomôcť žiaden lekár. Keď sa váš život zosype ako domček z karát. Chvíle kedy nechcete veriť, že to sa mohlo stať práve vám. Máte krásne idylické plány o rodinnom živote. Medzi vás pribudne malý človiečik, ktorý spraví vaše dni ešte krajšie a plné pohody. Po pár mesiacoch si začnete všímať, že váš drobček je iný ako ostatné deti žien, s ktorými chodíte kočíkovať. Začnete sa pýtať lekárov, prichádza diagnóza a vám sa hlavou premieľa tisíc otázok. Prečo práve my? Prečo ja? Prečo to nevinné dieťa?

 

Poznám jednu ženu, ktorú si neskutočne vážim a tá sa bola aj spýtať farára, že prečo? Odpoveď až zamrazila. Boh vedel, že ona ten problém zvládne. Osobne obdivujem neskutočnú silu matiek, ktoré žijú pre svoje deti a so svojimi deťmi bojujú so zákernými chorobami. Nikdy z nich nevyprchá nádej, že dieťa sa uzdraví. NIKDY. Môžu vám aj sto krát lekári povedať, že už to bude navždy.

A tieto chvíle vám zmenia život. Zabudnete na malichernosti. Chcete spraviť všetko na svete, aby sa vaše dieťa malo lepšie. Malé, pre niekoho bezvýznamné, pokroky sú pre vás tým, čo vás posúva vpred. Len vďaka tomu prestávate denne volať na psychiatrické oddelenie a následne skladáte telefón, lebo sa bojíte, že keď si problém priznáte, tak sa úplne zrútite.

V malom meste sa veľa krát o problémoch nehovorí priamo. Ľudia si šuškandou prenášajú všetky informácie aj s rozličnými šumami, ktoré k tomu patria. Zrazu sa vám pozerajú do kočíka ako keby tam mal ležať netvor. V našom štáte (píšem len z mojich skúseností) sa ľudia veľa zaujímajú o cudzie nešťastie. Nikto vás v dennom spravodajstve nebude informovať o tom akých máme na Slovensku šikovných študentov, nebudú uvádzať čísla práve promujúcich, lebo to nikoho nezaujíma. Ľudí viac zaujíma, čo strašné sa komu stalo. Neviem čím to je. Možno si vydýchnu s pocitom, že sa nemajú až tak zle. Popravde tomu vôbec nerozumiem. Okolie vám teda rozhodne nepridá. Možno niektorí sa budú tváriť strašne ľútostivo, ale to v takejto situácii rodina nepotrebuje. Potrebuje pomôcť, poradiť, nasmerovať a veľa krát aj finančné prostriedky. Za peniaze si zdravie svojho dieťaťa nekúpite, ale pomôžu vám ľahšie bojovať s chorobou.

Ďalším problémom, ktorý v našom štáte ešte stále pociťujem je diskriminácia chorých ľudí. Možno to je v ľuďoch zakódované ešte z čias minulého režimu. Keďže mám pocit, že mladí ľudia sú otvorenejší k týmto problémom. Mladých ľudí myslím od veku 18 rokov, kedy už si prešli búrlivými obdobiami puberty a hľadali chyby aj u zdravých, nie to ešte chorých detí. Veľa krát sa odporúča integrovať choré deti medzi zdravé. Dať aj deti s mentálnym postihnutím do normálnych škôl. Môže to mať rozličný efekt. Je dôležité ako k tomu vy ako rodič pristúpite. Ak budete školu navštevovať aspoň zo začiatku spolu s dieťaťom, tak sa vám môže podariť dieťa začleniť tak, že zdraví spolužiaci mu budú chcieť byť nápomocní a tým sa môže zdravotný stav dieťaťa nesmierne zlepšiť. Pravý opak môže byť zlé začlenenie, šikanovanie a pod.

Určite je dobré zistiť si aj možnosti, ktoré sú pre vaše dieťa dostupné. Je správne sa poradiť s dobrým sociálnym pracovníkom, ktorý vám odporučí na aké veci máte nárok.

Tento blog som napísala z úcty k rodičom, ktorí takouto ťažkou životnou skúškou prechádzajú alebo si prešli. Môj brat je už veľký muž a je to pre mňa ten najlepší chlap na svete.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?